Yurtdışı Lisanslı Rehber Kullanımı için Büyük Adım

0
2421

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Sekreteri Oral Ergüneş, 14 Şubat 2017 tarihinde Birliğimizi ziyaret etti. Ziyarette, kaçak rehberlik hakkında kamuoyunu aydınlatmak, yurtiçi ve yurtdışı turlarda karşılaşılan sorunlar konusunda işbirliği yapmak hususları ele alındı. Ayrıca TÜDEF’e bağlı dernekler ve Birliğimize bağlı odalar işbirliğinde gerçekleştirilecek eğitim programları aracılığıyla rehberlere tüketici hakları hakkında bilgi verilmesi ve böylelikle tüketicinin bilinçlenmesi amacıyla çalışma yapılması kararlaştırıldı.

Yurtdışı  (Outgoing) çalışan rehberlerin konuya dair bazı önerileri ise şöyle;

Şu ana kadar işini çok iyi yapan lisanssizlar olmasına karşın her geçen gün sayıları artan, yeni yetme lisanssiz kaçaklara karşı üretilen argümanlar ise şu şekildedir.

*rehber ifadesi sadece kokartlilar (lisanslar) için geçerlidir. Aksi halde para iadesi söz konusu olmalıdır. Kişinin gerçek rehber olup olmadığı RBS rehber bilgi sisteminden öğrenilebilir.

* lisanslı rehber ile olan sorunlara çözüm getiren disiplin kurulu sadece kokartlilar için geçerlidir.

*rehberler bu işin formasyonuna sahiptir.

*konsoloslukluklar lisanssiz rehberlere vize vermemelidir. Lisanslı rehberlere uzun dönem vize alınması amacıyla çalışma yapılmalıdır.

*sadece lisanslı rehber ile çalışan acentalara piyasada avantaj sağlayacak bir uygulama geliştirilmelidir.

TUREB tarafından geçtiğimiz aylarda tamamlanan kişinin lisansli olup olmadığını sorgulamaya yarayan rehber bilgi sisteminin  (RBS) linkini de aşağıda paylaşıyoruz.

http://www.tureb.org.tr/tr/RehberVeritabani

CEVAP VER